89 yaşında dünya turu


sibirya’nın Krasnoyarsk kenti sakini 89 yaşındaki Yelena Mihaylovna, yaşadığı ciddi sağlık sorunlarına rağmen birçok Avrupa ve bazı Asya ülkelerini ziyaret etti.

azeteciler tarafından ‘Lena Nine’ olarak anılan Yelena Mihaylovna, ilk yurtdışı seyahatini 40 yaşında Polonya’ya yaptığını belirterek, “Daha sonra Prag ve Almanya’ya gittim. Son 5 yıldır Karlovy Vary’ye gidiyorum, orada çok iyi tedavi sunuyorlar. Almanya ve Türkiye’ye de gittim” dedi.

Seyahat fikrinin, 6 yıl önce, arkadaşlarından geldiğini anlatan Lena Nine, “Niye evde oturuyorsun, diye sordular. Ben de, ülkeden çıkarmazlar, yabancı ülkeye de sokmaz beni, ne de olsa çok yaşlıyım, dedim. Seyahat acentesine git, dediler. Gittim. Hemen pasaport yaptılar. İlk seyahatim Karlovy Vary’ye oldu. Şimdi yılda iki kez yurtdışı yapıyorum. Arkadaşlarım kıskanıyor” dedi.

‘VİETNAM’IN MEYVELERİ ÇOK LEZİZ’

Yelena Mihaylovna, Vietnam’a da gittiğini belirterek, bu ülkeyle ilgili şu izlenimlerini paylaştı: “Ülkeyi de halkını da çok beğendim. Doğa muazzam, meyveleri çok leziz. İnsanlar çok iyi kalpli, çok cana yakın. Gerçi kaldığım otelde kimse Rusça bilmiyordu yine de bir şekilde idare ediyorduk. Denize girdim. Yerel yemekleri çok beğendim, çok balık var. Yol arkadaşlarımla birlikte restorana gittik. Gözümüz önünde canlı balığı hazırlayıp bize sundular. Tadı çok farklı, dondurulmuş balığa benzemez.”

Seyahatlere sadece sırt çantasıyla çıktığını söyleyen yaşlı kadın, ‘Yine de bir hayli yaşlı birisi için dünyayı gezmek ağır gelmiyor mu?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Çocukluğumdan beri ağır işlerde çalıştım. Savaşın kıtlık ve soğuk yıllarını da yaşadık. Muhtemelen çelikleştik. Bazen kendim de şaşırıyorum, bunu nasıl yapabildim, diye. Galiba Allah bana güç veriyor. Baksanıza kaç yıldır yaşıyorum”.

Yakınlarının bu hobisini sükunetle karşıladığını söyleyen Lena Nine, “Benim için çok memnunlar. Gerçi başta çok korkuyorlardı. Çünkü gözlerim kötü görüyor, kör diyecek kadar. Moskova üzerinden gidip geliyorum ve her zaman orada karşılıyor beni gereken uçağa bindiriyorlar” dedi.

Yaşlı kadının ünü Rusya sınırlarını aşıp; birkaç ülkenin kanalları onun hakkında program yaparken ani şöhreti sükunetle karşıladığını belirten Yelena Mihaylovna, şunları söyledi:

“Akranlarıma şunu söylemek istiyorum, seyahat etmekten korkmayın. Ben korkmuyorum ki. Dünyayı görmek gerek ve bu çok yararlı.” Sağlığı ve finans durumu müsaade ederse yeni seyahatler planladığını söyleyen Lena Nine, “İspanya ya da İtalya. Bu iki ülkeyi görmek lazım” diye konuştu.

89 yaşında dünya turu ile Benzer Yazılar:

1 Kasım 2016 Saat : 11:00
89 yaşında dünya turu için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kumsal Yazılar

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad