Burun estetiği tavsiyeleri


 

Burun estetiği tavsiyeleri

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, burun estetiği olmayı düşünenlere tavsiyelerde bulunuyor.

“Burun estetiği burundaki şekil ve işlevsel sorunları gidermek için yapılan estetik operasyonlardır. Burun estetiğine olan talep özellikle 18 – 25 yaş arasındaki kesim başta olmak üzere her geçen gün artıyor. Kadınlar erkeklere göre daha fazla estetik cerrahiye başvursa da son yıllarda erkekler arasında da burun estetiğine talep giderek atıyor. Kadınlarda genellikle estetik şikayetler ilk sırada yer alırken, erkeklerde nefes alma problemleri ve kaza gibi travmatik durumlar daha fazla ön plana çıkıyor.”

Yeni burun şekline nasıl karar veriliyor?

“Yeni burun şekline kişinin burun yapısına, burnundaki sorunlara ve genel yüz şekline göre karar veriliyor. Burun estetiğinin başarılı olması için işlevini tam olarak yerine getirmesi ve fiziksel açıdan da yüzle uyumlu olması gerekir. Burun estetiğinde öncellikle kişinin fiziksel olarak muayenesi yapılır ve burundaki yapısal ve işlevsel bozukluklar tespit edilir. Ardından kişinin fotoğrafları üzerinden hazırlanan çizimlerle yeni burun şekli belirlenir. Şekil verirken burnun doğal şekli korunarak sadece şekil bozukluklarını gidermek ilk hedeftir. Eğer burunda kemer sorunu varsa burnun şekli korunarak sadece kemer tedavisi uygulanmalıdır. Aşırı büyük burunlarda küçültme yapılabilir ya da aşırı düşük burunlarda burun ucu kaldırılabilir. Sonuç olarak operasyon burundaki şekil bozukluğuna göre kişiye özel olarak planlanır.”

Burun estetiği ameliyatlarının en çok tartışılan konusuna gelelim. Kapalı teknik mi, açık teknik mi? Sizce hangisi daha iyi?

Günümüzde her iki teknik de oldukça gelişmiş durumda. Buruna uygulanacak işleme ve cerrahın seçimine göre uygulanacak teknik değişebilir. Kapalı burun estetiği, burunda herhangi bir ameliyat kesisi olmadan tamamen burun içinden uygulanan bir tekniktir. İz kalma korkusu olan hastalar çoğunlukla kapalı burun estetiğini talep eder. Oysaki açık burun estetiği ameliyatlarında da herhangi bir iz kalmadan çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Cerrahlar her iki tekniği farklı nedenler ile kullanabilir. Açık teknik yaklaşımı seçimi spesifik patolojik anatomik bulgulara olduğu kadar cerrahın tercihine de bağlıdır. Cerrah açık ya da kapalı yaklaşımı seçerken buruna uygulanacak işlemleri ve her tekniğin kendine ait olası riskleri değerlendirerek karar verir. Bu nedenle ameliyat tekniği seçimini plastik cerraha bırakmak çok daha faydalı olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünenleri nasıl bir süreç bekliyor?

Burun estetiği ortalama 2-2,5 saat süren bir operasyondur. Ameliyat korkusu olan hastalarda “cesaret iğnesi” denilen bir ilaç kullanılarak korku ve endişenin giderilmesi sağlanır. Burun estetiğinden sonra dikişler 5 gün içinde, eğer atel/silikon tampon takıldıysa 5 ile 7 gün içinde çıkarılır. Yapılan ameliyatın durumuna göre hasta 2 ile 8 gün arasında kontrole gelir. İlk 1-2 hafta içinde olası şişlikler ve morluklar geçse de burnun tam şeklini alması yaklaşık 1 yıl sürer. Ameliyattan hemen sonra ve daha sonrasında yaşanacaklar konusunda hastayı tam olarak bilgilendirmek psikolojik olarak hastayı ameliyata karşı hazırlar ve sonraki sürecin çok daha kolay geçmesini sağlar.

Burun estetiği olmayı düşünenlere tavsiyeleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Burnunuzun şeklinden dolayı mutsuzsanız, burun estetiğine karar vermekte gecikmeyin. Burun estetiği en başarılı estetik operasyonların başında geliyor. Unutmayın eğer burnunuzda estetik bir bozukluk varsa beraberinde çoğunlukla işlevsel bir bozukluk da vardır. Üstelik günümüzde gelişen tıp sayesinde morluk ve şişlikler eskiye kıyasla yok denecek kadar az, iyileşme süresi ise çok daha kısadır. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise buruna ve yüze darbe almamaktır. Tıbbın sunduğu bu imkanlardan yararlanarak sağlıklı ve güzel bir buruna sahip olmak artık çok daha kolay. Burun estetiği, rahat nefes ve koku alma sağlaması açısından hem genel sağlığın iyileşmesine katkı sağlar. Fiziksel açıdan sağlanan düzelme ise kişiye psikolojik açıdan oldukça fayda sağlar.”

Burun estetiği tavsiyeleri ile Benzer Yazılar:

7 Kasım 2016 Saat : 5:49
Burun estetiği tavsiyeleri için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kumsal Yazılar

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad