İşlenmiş Kırmızı Ette Kanser Riski


www.kumsalchat.com

www.kumsalchat.com

 Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırmalar Ajansı’nın ortak yayımladığı raporda, kırmızı et tüketiminin kolon kanserinin yanı sıra, pankreas ve prostat kanserini de tetiklediği kaydedildi
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), uzun süredir beklenen kırmızı et ve işlenmiş et ürünleriyle ilgili raporunu açıkladı. WHO’ya bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) yetkililerinden Kurt Straif, bulguların, kırmızı et tüketiminin sınırlanması gerektiği yönündeki tavsiyelerle uyuştuğunu belirtti.

BÜYÜK MİKTARDA BÜYÜK RİSK
Fransız AFP ajansının haberine göre, et tüketimiyle kanser arasındaki ilişkiyi konu alan 800’den fazla çalışmayı esas alan son araştırmada, özellikle işlenmiş etin kamu sağlığı için risklere yol açtığı kaydedildi. Kurt Straif, “Bireyler için küçük miktarlarda ve nadir et tüketiminde risk az. Ancak et tüketimi sık ve büyük miktarlarda olduğunda risk de büyüyor” ifadelerini kullandı. Straif, “Günlük tüketilen her 50 gramlık işlenmiş et, kolon kanserine yakalanma riskini yüzde 18 dolayında artırıyor” dedi. 10 ayrı ülkeden 22 uzmanın görüşlerine başvurulan raporda, kırmızı et tüketiminin kolon kanserinin yanı sıra, pankreas ve prostat kanserini de tetiklediği kaydedildi. Merkezi Fransa’nın Lyon kentindeki IARC’ın açıklamasında, sığır ve koyun başta bütün kırmızı et çeşitlerinde aynı riskin görüldüğü vurgulandı.

İşlenmiş Kırmızı Ette Kanser Riski ile Benzer Yazılar:

27 Ekim 2015 Saat : 5:38
İşlenmiş Kırmızı Ette Kanser Riski için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad