Atatürk’ün bugün bile yolumuzu aydınlatan sözü

Atatürk’ün bugün bile yolumuzu aydınlatan sözü
Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
7 Ekim 2019
Atatürk’ün bugün bile yolumuzu aydınlatan sözü için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

OKUL HAZIRLIĞINDAKİ ÖNEMLİ ETKENLER

OKUL HAZIRLIĞINDAKİ ÖNEMLİ ETKENLER

Okula hazırlıklı olmada çeşitli gelişim alanlarının önemi vardır:

1.Fizyolojik: Her yönüyle normal, fiziksel büyüme ve gelişmedir. Yaş, boy ve ağırlık, cinsiyet, görsel algı, işitme algısı, hareket algısı (kalın ve ince kasların gelişimi ve koordinasyonu), diğer beden işlevleri (salgısal, nörolojik, hormonal)
2.Sosyal: Diğer insanlarla iyi ve başarılı ilişkiler kurabilme yeteneğidir.
3.Dil:  Diğer insanlar ile rahatça iletişim kurabilmesidir.
4.Duygusal: Çevresi ile bağımsız ilişkiler kurabilmesidir.
5.Zihinsel: Bilgi ve anlayış kazanabilmesidir.

6 yaş çocuğunda, sosyal bilinç ve olgunlukta artış, arkadaş ilişkilerinde yoğunluk, ince kas becerilerinde artış gözlenmektedir. Hayal kurma ve espri yeteneklerine sahiptir. Hayal ve gerçeği ayırt edebilir, böylece somut düşünceden soyut düşünceye geçiş başlar. Bu yaş döneminde fiziksel gelişimlerinde bir yavaşlama beklenir. Bu yavaşlama becerilerinin artmasına olanak verir. Kas dokusu hızlı gelişir ama kaslar fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediğinden hareketlerde yetersizlik görülebilir. Aynı zamanda büyük kasları harekete geçiren bisiklete binmek ve ip atlamak gibi aktiviteler de yaygındır. Bu özelliklerdeki 6 yaş çocuğu, özgür ev ortamından, anaokulunun oyun ağırlıklı faaliyetlerinden ve aktivitelerinden sonra bocalayabilir.

İlkokul, öğrenme ağırlıklıdır. Bu yüzden disiplini sağlamakta çok aceleci davranmamak gerekir. Israrcı yaklaşım çocuğun ileriye dönük endişeler yaşamasına neden olabilir. Dikkat ise öğrenilen bir şey olduğu için yavaş yavaş geliştirilebilir. Başta aynı görevle uzun süre meşgul olmak, bu yaş dönemindeki çocuk için çok zordur. Adım adım çalışma süresini arttırmak daha iyi bir tutum olacaktır.

ÇÖZÜM YOLLARI İÇİN ÖNERİLER

Yeterli sosyal ortamda bulunmamış, aşırı bağımlı çocuklar, okula uyum sağlama dönemini kolay aşamazlar. Okula korkarak giden ve evi düşünen çocuk ‘öğrenme’ de zorluklar yaşar. İki – üç haftada uyum gösteremeyen çocuklar okula gitmek konusunda tepkiler ve kusma, ağrı gibi belirtiler geliştiriyorsa ‘okul fobisi’ söz konusu olabilir. Her çocuk için belirtilerin türü ve şiddeti farklı olabilir. Bu sorunun üstesinden gelme yolu, öncelikli anlayışlı ve sevecen bir öğretmenin desteğidir. Öğretmenin çocuğun okula gitmesi yönünde kesin ve kararlı bir tavrı olmalıdır. Okula gidilmeyen her gün problemin daha da çok büyümesine neden olur. Mümkünse, tercih ettiği bir aile büyüğü ile okula gelmesi ve devamının sağlanması gerekir.

30 Mart 2019
Okunma
bosluk

Şanlı Bayrağımız..

Etiketler: ,,,
Şanlı Bayrağımız..

Atatürk

Bu yıl 29 ekim Cumhuriyet Bayramımız Tüm Ülkede Gecmis yıllara oranla daha fazla bir katılımla coşkuyla kutlandı..

30 Ekim 2017
Şanlı Bayrağımız.. için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

Teog Kalkacakmi ? Teog yerine hangi sistem olcak ?

Teog Kalkacakmi ? Teog yerine hangi sistem olcak ?

Teog işkencesi kalkiyorr…  Ailelere büyük külfet , öğrencileri Yariş atina çeviren psikoljisini bozan sistem nihayet bitiyor..

kumsalchat.com

    Bakanlığın planladığı yeni sisteme göre, öğrenciler, liselere girişte herhangi bir sınava girmeyecek; 8 yılın başarı ortalaması ile performans notuna bakılacak

Çocuklarmiz çocukluklarini yaşamadiği yılların hesabini  kimse veremez.Üzüntüm çocuklarımız ezberci bir sistemde mahvolmalari.Ülkemizde gelişmekde ülkerler arasinda eğitimsisteminde son sıralarda olmasi. İnşallah hatadan dönülüyor

17 Eylül 2017
Teog Kalkacakmi ? Teog yerine hangi sistem olcak ? için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk
sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad