Eskiden

Eskiden

Eskiden,
-Pencerenin önünde sarı çiçek varsa ”Bu evde hasta var.Evin önünde hatta bu sokakta gürültü yapma.” anlamına gelirdi.
-Pencerenin önünde kırmızı çiçek varsa ”Bu evde gelinlik çağına gelmiş, bekar kız var. Evin önünden geçerken konuşmalarına dikkat et ve küfür etme.” anlamına geliyordu ..
-Kahvenin yanında su gelirdi .. Şayet misafir toksa önce kahveyi alır , açsa suyu alırdı.Ona göre ya yemek sofrası hazırlanır ya meyve ikram edilirdi.
-Kapıların üstünde iki tokmak olurdu.Biri kalın biri ince.Gelen bayansa kapıyı ince tokmakla vururdu.Evin hanımı kapıyı ev haliyle bile açardı. Erkekse kalın tokmakla kapıyı vururdu.Evin hanımı kapıyı ya örtünüp açar ya da Bir mahremi ( kocası vs .. ) açardı ..
-Yolda küçük büyüğünün önünden yürüyemezdi.
-Fitre zekat Ramazan’dan önce Şaban’da verilirdi. Fakir fukara Ramazana erzaksız girmesin diye.
-Esnaf Ramazan ayında toplanıp gerçek bir ihtiyaç sahibinin ”borç defterini” kapatırdı.
-Beyler, konuştukları veya gözleri kaydıkları hanımlarla buluşmaya gidince hediye olarak ”ayna” alırdı. Ki bunun anlamı: ”Sana senden daha güzel verebilecek bir hediye yok.” demekti…

Alinti

16 Ekim 2019
Okunma
bosluk

Itiraf etmek

Itiraf  etmek

Itiraf etmek isteseydiniz neyi itiraf etmek isterdiniz gelsin cevaplar

16 Eylül 2019
Itiraf etmek için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

GüzeLLik ve Bakım

GüzeLLik ve Bakım


CİLT BAKIMI DÜZEN VE DİSİPLİN İSTİYOR

Sağlıklı, güvenilir ve cilde çok önemli yararlar sağlayan bakımın amacı cildi canlandırmak, hücre yenilemek, nemlendirmek, cildin yapısını korumak ve beslemek olmalı. Bakımı doğru ve sağlıklı hale getirmek için kesin iki kuralı unutmamalıyız: Öncelikle cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak ve bu bakımı da uygun bir zaman ve sırayla gerçekleştirmek.

1. Adım: Cilt temizliği

Cildin kendini yenilemesi ve biyolojik görevlerini sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için ilk adım temizlik ile başlıyor. Cilt üzerinde birikmiş yağ, ter, ölü hücreler, cilde yapışmış egzoz, tozlar gibi dış çevresel faktörler ve makyaj artıklarından cildi arındırmak gerekiyor. Cildi temizlemede kullanılan ürünlerin hiçbir anlamı olmuyor. İstediğiniz kadar pahalı ve iyi ürün kullanın, durum değişmiyor.

2. Adım: Losyon

Temizleme işlemi tamamlanmış bir cilt üzerinde, temizleyici atıkların kalmaması için mutlaka losyonla temizlemek gerekiyor. Losyonun serinletici, rahatlatıcı, gözenekleri sıkıştırıcı ve pH tabakasını yenileyici özellikleri bulunuyor. pH dengesinin önemini biliyorsunuz. pH dengesi bozulan bir ciltte bozulmalar başlıyor. Temizleme ürünleri ile temizlenen cildin de pH dengesi bozuluyor ve losyonla dengelemek gerekiyor. Losyon cildi yeniliyor, gözenekleri sıkıştırıyor ve canlılık veriyor.

3. Adım: Nemlendirici

Losyonla temizleme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka nemlendirici sürmek gerekiyor. Yenileyici, besleyici, hücre yenileyici, onarıcı, koruyucu, güçlendirici, tazelik ve canlılık veren nemlendiriciyi sürerken boyun ve dekolte bölgesini de unutmayın. Kreminizi çene, yanak, burun, alın, boyun ve dekolte olarak paylaştırın. Nemlendiricinizi bu bölgelere dairesel hareketlerle yedirerek sürün.

4. Adım: Peeling

Peeling, cildin ölü hücrelerden arındırılmasıdır ve normal temizleme yöntemleri yetersiz kaldığında devreye girer. Peeling’in cilt tipine göre kullanım yöntemi ve sırası değişir. Kimi ciltler için peeling haftada bir gerekirken, kimi için on beş günde bir, kimilerinde ayda bir yeterli oluyor. Peeling mevsimi eylül ayında başlıyor ve nisan sonunda bitiyor. Yaz aylarında peeling’e ara verilmesi gerekiyor çünkü güneş ışığının kuvvetli olması peeling yapılmış ciltte güneş lekeleri oluşmasına neden olabiliyor. Sakın sivilceli ve akneli bölgelere peeling uygulaması yapmayın çünkü peeling bunların köklerini aktive ediyor. Bu da sivilcelerin yayılmasına ve artmasına sebep oluyor. Çok kuru ya da dermatit problemi olan ciltler peeling uygulamalarını 15 günde bir yapmalılar. Peeling sonrası mutlaka yoğun nemlendirme özelliği olan ürünler kullanılmalı. Her kadın kendi için yapmalı bakımını. Hadi bayanlar görelim sizi.

3 Kasım 2018
Okunma
bosluk

Kaş Teknigi

Kaş Teknigi

Mikroblading 3D kıl tekniği ile uygulanan kaş kişinin kendi kaşından ayırt edilemeyecek bir görüntü ortaya çıkarıyor. Ortalama yarım saatte uygulanan bu teknikle ağrısız, acısız bir şeklilde gür ve kalın kaşlara sahip olabiliyoruz. Bu uygulamanın doğal görünmesi kişinin yüz hatlarını bozmaması icin uygulama öncesinde kişiye en uygun kaş profili cizilmeli. O şekilde uygulanacak olan kaş tekniği işleme geçmeli.

2 Kasım 2018
Kaş Teknigi için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk
sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kumsal Yazılar

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad