Bir defa hocama dedimki

Bir defa hocama dedimki

Bir defasında hocama dedim ki: “Bir kitap okudum ama zihnimde kitaptan hiçbir şey kalmadı.”

Bana bir meyva uzattı ve dedi ki: “Bunu ağzında çiğneyip ye.”
Yedikten sonra sordu:
”Şimdi sen büyüdün mü?
” Hayır,” dedim.
Dedi ki: “Büyümedin ama o hurma vücuduna dağıldı; et oldu, kemik oldu, sinir oldu, deri oldu, tırnak oldu, hücre oldu…”

Anladım ki, okuduğum kitap da öyle dağılıyor:
Bir kısmı kelime dağarcığını zenginleştiriyor. Bir kısmı bilgi ve irfanını artırıyor, bir kısmı ahlakını güzelleştiriyor, bir kısmı yazı ve konuşmada üslubuna incelik katıyor, bir kısmı hayata farklı bakmanı sağlıyor, bir kısmı içindeki sevgi-merhameti arttırıyor, bir kısmı özgüvenini arttrıyor, düşünmeni, sorgulamanı tetikliyor, olaylar karşısında nasıl davranman gerektiğini öğretiyor… her ne kadar sen bunların farkında olmasan da.

Kitap okumak bir şeye yaramaz, çünkü kitap okumak çok şeye yarar! O kadar çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkansızdır.

“İyi dostlar, iyi kitaplar, bir de huzurlu bir vicdan: İşte ideal hayat.”
Alıntı … ✍🏿

16 Ekim 2019
Okunma
bosluk

Öğretmen

Öğretmen

Hukuk fakültesinde bir öğretim görevlisi derse girer ve bir öğrenciye adını sorar, öğrenci “Ali” diye cevap verir.

Öğretmen bir anda,

“Defol bu sınıftan, bir daha asla dersime gelme” der.

Bütün öğrenciler şaşkınlık içindedir, neye uğradığı şaşıran Ali de sınıfı terk eder.

Herkes ne olduğunu anlamak için beklemektedir hiç birinden tek bir ses bile çıkmaz…

Hoca sınıftaki sessizlikle beraber ileri geri yavaş yavaş dolaşmaya başlamış bütün öğrencileri şöyle biraz süzdükten sonra, tabi bu arada herkes göz temasından kaçınıyor, başlamış derse.

Hoca: “Kanunlar ne için vardır?” diye sorar ve ders başlar…

Bir çok cevap gelmiş, bir öğrenci düzeni korumak, diğeri toplumda yaşayan bireylerin hak ve hürriyetini sağlamak için, öbürü yaşam haklarını idame ettirmek, bir başkası devlete güveni, o devletin saygın bir vatandaşı olduğunu göstermek için, bir diğeri her yerde hakkını yasalar çerçevesinde arayacağını bilmek ve devletin vatandaşına haklarını nasıl arayacağını göstermek için…

Hoca başka diye tekrar sorunca bir öğrenci de “Adalet için diye cevap vermiş.

Bu cevabı verene hoca parmağı ile işaret ederek işte aradığım cevap bu dercesine “peki az önce arkadaşınıza adaletsiz davrandım mı?”, herkeste aynı cevap “evet hocam”.

Öğretim görevlisi sınıf kapısını açarak dışarıdaki öğrencisini içeri alır ve teşekkür edip yerine geçebileceğini söyler, herkes bunun bir senaryo, oyun olduğunu anlar.

Fakat hoca son sözlerini söylememiştir henüz;

“Peki buna hepiniz şahit oldunuz, neden tepki göstermediniz, bir açıklama istemediniz, arkadaşınızın hakkını savunmadınız!?

Herkes susar çıt yok. Hoca bakın sevgili arkadaşlar, bu olaydan hepinizin çıkarması gereken bir öğüt var, bunu size 100 saat sınıfta ders versem anlatamazdım der ve son sözlerini söyleyip dersi bitirir.

“Asla bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyeti de olmayın, o yılan bir gün mutlaka sizi de sokacaktır.”

“Adaletsizliğe şahit olup göz yuman insanlar haysiyet ve onurlarını kaybetmeye mahkumdur.”

“Bir şahsa karşı yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış bir tehdit demektir.”

10 Ekim 2019
Okunma
bosluk

Mc Donalds ta çalışırken

Mc Donalds ta çalışırken

Liseye giderken ek olarak Mc Donalds ta çalışıyordum orda Erdal diye biriyle tanistiydim çok iyi biriydi güller yuzluydu evliydi ama mutsuzdu turkiyeden damat olarak geldiydu almancasi kirikti yani anlasiliyordu konusmazsu adam çok mutsuzdu gorucu usulu evlendim pişmanım diyordu eşide evde baski yapıyordu ona ben açıyordum ona ve eşine kızıyordum turkiyeden getitdin diye ezmene gerek yok da ama hep aynisi turkiyeden gelin olsun damat olsun burda eziliyor buraya ayak uyduramıyorlar. Erdal Mc Donalds da çalışırken çok mutluydu çünkü başka ortama giriyordu ve çok arladaslik edindi erdal esinden ayrılamıyordu cunku ayrilsa turkiyeye geru gitmesu gerek oda gitmek istemediği için katlanıyordu eşine. Mc Donaldsin Noel yemegi vardı oraya gittim Mcdonaldsdaki herzek oraya gitti bende ordaydım orda ozan vardi aleviydi ona karsi biraz hayranlik duyuyordum bunu erdal biliyordu hatta aranızı yapayim diyordu bende yok olmaz cunku ozanin babansi ve benim babam birbirilerini tanıyordu babamin kullagina gidecek diye korkuyordum.Ogun ben baya içki ictum partite cesaretimi topladim gittim ozana ve dedim ona ona karsi birsey hisettigimi oda bana tebessüm eti oda sarhoştu sonucta .Ertesi gün oldu erdal bana dedi kız sen dün ozana dedin ona karsi duygularini oda ama sarhoştu dedi neyy dedim baya korktum ya iyiki oda sarhoştu dedim erdal.

12 Eylül 2019
Mc Donalds ta çalışırken için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

Anaokulda hayranlik Giovanni icin

Anaokulda  hayranlik  Giovanni icin

Evet hersey anaokulda başladı bir italyan küçük çocuğa karşı hayranlık duyuyordum.Birgun anaokulu yoktu o gün ikimizde gittik baktik kimseler yok biz eve geri gitmedik ikimizde orda kaldik kapinin önünde beraber zaman gecirdik oynadık çok guzeldi evede saat 12 kilisenin saati calinca gittik annemler fark etmedi cunku ayni saate eve geldigim için söylemedim söyleseydim babam kizardi bana.Cok guzel bir gün Giovanniyle gecirdim hatıra kaldı bana

11 Eylül 2019
Anaokulda hayranlik Giovanni icin için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk
sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kumsal Yazılar

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad