TATİL YOLCULUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER

TATİL YOLCULUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Tatile çıkarken karşınıza çıkabilecek bazı sağlık sorunlarına karşı hazırlıklı olmalısınız. Basit önlemlerle pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE

Dişlerinizin durumu nasıl? Yolculuğa çıkmadan önce dişhekimine mutlaka uğrayıp kontrolden geçiniz ki seyahatinizde başınıza iş açmasın.

Sürekli kullandığınız ilaçları ve reçetelerini, sağlık karnelerinizi veya özel sigorta belgelerinizi hazırlayınız.

Gideceğiniz yere yakın sağlık kuruluşlarının yerlerini öğrenmenizde fayda vardır.

Acil durumlar için 155 ve 112 numaraları aklınızda olmalıdır. Bu numaraları çocuklarınıza da öğretiniz.

Sağlık çantasında neler olmalı?

Basit bir sağlık çantası hazırlayınız. İçinde şunlar olmalı:

Antihistaminikler: Soğuk algınlığındaki burun tıkanıklığını giderir. Allerji ve böcek ısırıklarının kaşıntısında kullanılır. Uyku yapabilir. Araç kullanırken anti histaminik almayınız veya krem olarak sürülenleri tercih ediniz.Antiasitler: Mide asidinden kaynaklanan şikayetlerde kullanılır. Aniden ülseriniz ağrımaya başladığı zaman eczane aramak zorunda kalmayınız.Antiseptikler: Betadin, baticon gibi bir antiseptikle küçük yaraları temizleyebilirsiniz.Bandajlar: Burkulmalarda, çarpmalarda kullanılabilir.Yara bantları, gazlı bezlerSivrisinek ve böcek kovucularBebekler için pişik kremi, diş jeli.Güneşten koruyucu kremler ve losyonlar: En az 15 faktörlü olanları kullanınız.

Tatilde sık yaşanan sağlık sorunları

Karın ağrıları: Her zaman büyük bir sorun olduğu anlamına gelmez. Sıklıkla kötü hazırlanmış veya alışılmışın dışındaki yemeklerden kaynaklanır. Genellikle ishal vardır. Kendiliğinden geçerler. Eğer ağrının süresi 4 saati geçmişse ve ağrı daha da şiddetlenmişse doktora gidiniz. Önce ağrı başlamış daha sonra saatler içinde üzerine bulantı eklenmişse sorun ciddi demektir.

Güneş Yanıkları: Hafif güneş yanıkları için merhemler ve losyonlar kullanılır. Eğer deride su toplanmışsa -yani veziküller oluşmuşsa- bunları patlatmamak gerekir. Öğle saatlerinde güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Ciddi yanıklarda doktora gidilmelidir.

Böcek ve sinek ısırıkları: Antihistaminik kremler kaşıntıyı giderirler. Şiddetli durumlarda sağlık kuruluşuna gitmek gerekebilir.

Denizanası ile temas: Denizanası cilde temas ettiğinde nematokist adı verilen dikenleri batar, içindeki zehirli maddeler cilde geçerek kızarıklık, şiddetli ağrı ve duyu kaybına neden olur. Ciltte kabarıklıklar meydana gelebilir. Bir kaç saat içinde lezyonlar kaybolur.

Denizanasıyla temas söz konusu olduğunda etkilenen uzuv fazla hareket ettirilmemelidir. Yaraya yarım saat tuzlu su uygulanmalıdır. Tatlı su uygulanmaz çünkü nematokistler patlayabilir. Havluyla veya bezle de silinmemelidir. Nematokistleri patlatmadan ciltten uzaklaştırmak gerekir. Bunun için traş köpüğü nazikçe lezyonun üzerine sürülür ve cilt jilet yardımıyla hafifçe traşlanır.

Denizkestanesi: Sırtında zehirli dikenleri vardır. Cilde temas edince ağrı, yanma ve renk değişikliği yapar. Eğer ciltte hiç diken kalmamışsa 48 satte düzelir. Kalan dikenleri çıkartmak gerekir. Dikenleri çıkarmak için cımbız kullanılır. Bir fırça yardımıyla zeytinyağı sürülmesi ile dikenler çıkarılabilir. Amonyak kullanılarak gözle görülmeyen dikenler eritilebilir. Balmumunun cilt üzerinde dondurulduktan sonra kaldırılması da alternatif yöntemler arasındadır.

Akrep ve yılan sokmaları: Ülkemizde zehirli yılan ve akrep türleri fazla yoktur. Yine de böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna giderek akrep veya yılan serumu almak gerekir.

www.Kumsalchat.com ailes olarak İyi tatiller dileriz.

30 Mart 2019
Okunma
bosluk

Kepsa Halk Diliyle Mendi

Kepsa Halk Diliyle Mendi


Malzemeler
100 gr bezelye
2 atet domates
1 adet havuç
1 cay barsağı misir yagı
1 adet soğan
1 kilo et veya istege göre ( tavuk )
1 bardak uzun ince olan pirinçten
Kepsa yani halk diliyle mendi nin baharati
1 yemek kasığı tuz
1.5 su barsagı

Sosu icin yapılışı
Oncelikle 1 adet soğan mısır yagiyla kavrulur içine doğranmış domatesi ve küp küp olan havucu katıyoruz 2 3 dakika kavurdukdan sonra bezelyeyi katarak ustunu kapatıyoruz 5 dakika domates suyuyla kavuruyoruz hemen sonrasında kepsa ( mendi ) baharatını katarak sosun pismesini bekliyoruz.

Yapılışı
Sosumuz bir yandan pişerken etimizi haşliyoruz pisirecegimiz tencere dibine eti dizip pisen sosu haşlanmış etin ustune dökerek etin üstüne yayıyoruz 1 bardak suyu iyice yıkmayıp sosun ustune dokuyoruz ve yayarak 1.5 su barsağı ekliyoruz 1 yemek kasığı tuzunu en son ekleyerek tenceremizin üstünü kapatıyoruz 5 dk yüksek ateşte bırakarak suyun kaynanası olana kadar kısmıyoruz altını suyunuz ne zaman kaynar ise ozaman 10 dk kısık ateşte pisirime bırakabiliriz pistikten sonra 5 dk kendi buharında burakın ondan sonra tencere ağzına buyuk tepsi koyarak tencereyi altını üstüne getirin ve servis yapmaya baslayin şimdiden afiyet olsun 🙂

7 Aralık 2018
Okunma
bosluk

Bebeklere 3 aydan sonra su verilirmi?

Bebeklere 3 aydan sonra su verilirmi?


Bebek ve Su
Bebeklere ilk 3 aya kadar anne sütü hariç hicbisi verilmez 3. Aydan itibaren damla damla su verilebilir 1 yila kadar inek sutu yada diyer hazir sutten asla içirilmez 1 yasina geçtikten sonra inek sütü ve yavas yavas sulu yemek meyve pureleri ( el yapımı olma şartıyla ) ek gıda olarak bebege yedirebilirsiniz karin sancısi olmaması icin de yemek yedikten sonra sırtını ovalayarak gazını çıkarmayı unutmayın anne ve anne adaları hic bir bebegin bakımını bilgi almadan okumadan ayı ayına ne yedirip icireceginizi bilemezsiniz çocuklarımızın sağlığı icin herşey hadi bakalım sormak ıstediğiniz bisey olursa hemen cevap veririz.

3 Aralık 2018
Bebeklere 3 aydan sonra su verilirmi? için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

En iyisi orada yetişiyor! Lezzetli olsun diye..

En iyisi orada yetişiyor! Lezzetli olsun diye..

Kaz yetiştiriciliği konusunda Türkiye’nin merkezi konumunda bulunan Kars, bakımı özenle gerçekleştirilen yüzlerce hayvana ev sahipliği yapıyor.Kışın vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan kazlar, hazırlanan yapay göletlerde yüzdürülüyor, gezmeye çıkarılıyor. Etleri lezzetli olsun diye de bol bol kar yediriliyor.Tartıldığında 7,5-8 kilo gelen kazların bu ağırlığa ulaşması için oldukça iyi bakılıyor. Sulak alana çıkarılıp yüzdürülen, açık havayla buluşan kazlar turistlerin de ilgisini çekiyor.Türkiye’nin kaz yetiştiriciliği merkezi konumundaki Kars’ta, özellikle kış aylarında sofralarda yer alan kazların kesiminden önce bir dizi hazırlık yapılıyor.Kars’ta, kar yağışının ardından kaz çiftliklerinde hummalı bir çalışma başladı. İlkbaharda meralarda otlatılan, ekim ayından bu yana da besiye alınan kazlara irileşmeleri için sadece arpa yediriliyor.Kazlar, kesim hazırlıkları kapsamında çitfliklerdeki suni göllere veya sulak alanlara çıkarılıp yüzdürülüyor.Belli bir süre kapalı çiftliklerde kalan kazların açık havada suyla buluşması ilginç görüntüler oluşturuyor. Gölde sürü halinde yüzen kazlara turistler de ilgi gösteriyor.

26 Kasım 2018
Okunma
bosluk
sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad