Kepsa Halk Diliyle Mendi

Kepsa Halk Diliyle Mendi


Malzemeler
100 gr bezelye
2 atet domates
1 adet havuç
1 cay barsağı misir yagı
1 adet soğan
1 kilo et veya istege göre ( tavuk )
1 bardak uzun ince olan pirinçten
Kepsa yani halk diliyle mendi nin baharati
1 yemek kasığı tuz
1.5 su barsagı

Sosu icin yapılışı
Oncelikle 1 adet soğan mısır yagiyla kavrulur içine doğranmış domatesi ve küp küp olan havucu katıyoruz 2 3 dakika kavurdukdan sonra bezelyeyi katarak ustunu kapatıyoruz 5 dakika domates suyuyla kavuruyoruz hemen sonrasında kepsa ( mendi ) baharatını katarak sosun pismesini bekliyoruz.

Yapılışı
Sosumuz bir yandan pişerken etimizi haşliyoruz pisirecegimiz tencere dibine eti dizip pisen sosu haşlanmış etin ustune dökerek etin üstüne yayıyoruz 1 bardak suyu iyice yıkmayıp sosun ustune dokuyoruz ve yayarak 1.5 su barsağı ekliyoruz 1 yemek kasığı tuzunu en son ekleyerek tenceremizin üstünü kapatıyoruz 5 dk yüksek ateşte bırakarak suyun kaynanası olana kadar kısmıyoruz altını suyunuz ne zaman kaynar ise ozaman 10 dk kısık ateşte pisirime bırakabiliriz pistikten sonra 5 dk kendi buharında burakın ondan sonra tencere ağzına buyuk tepsi koyarak tencereyi altını üstüne getirin ve servis yapmaya baslayin şimdiden afiyet olsun 🙂

7 Aralık 2018
Okunma
bosluk

Bebeklere 3 aydan sonra su verilirmi?

Bebeklere 3 aydan sonra su verilirmi?


Bebek ve Su
Bebeklere ilk 3 aya kadar anne sütü hariç hicbisi verilmez 3. Aydan itibaren damla damla su verilebilir 1 yila kadar inek sutu yada diyer hazir sutten asla içirilmez 1 yasina geçtikten sonra inek sütü ve yavas yavas sulu yemek meyve pureleri ( el yapımı olma şartıyla ) ek gıda olarak bebege yedirebilirsiniz karin sancısi olmaması icin de yemek yedikten sonra sırtını ovalayarak gazını çıkarmayı unutmayın anne ve anne adaları hic bir bebegin bakımını bilgi almadan okumadan ayı ayına ne yedirip icireceginizi bilemezsiniz çocuklarımızın sağlığı icin herşey hadi bakalım sormak ıstediğiniz bisey olursa hemen cevap veririz.

3 Aralık 2018
Bebeklere 3 aydan sonra su verilirmi? için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

En iyisi orada yetişiyor! Lezzetli olsun diye..

En iyisi orada yetişiyor! Lezzetli olsun diye..

Kaz yetiştiriciliği konusunda Türkiye’nin merkezi konumunda bulunan Kars, bakımı özenle gerçekleştirilen yüzlerce hayvana ev sahipliği yapıyor.Kışın vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan kazlar, hazırlanan yapay göletlerde yüzdürülüyor, gezmeye çıkarılıyor. Etleri lezzetli olsun diye de bol bol kar yediriliyor.Tartıldığında 7,5-8 kilo gelen kazların bu ağırlığa ulaşması için oldukça iyi bakılıyor. Sulak alana çıkarılıp yüzdürülen, açık havayla buluşan kazlar turistlerin de ilgisini çekiyor.Türkiye’nin kaz yetiştiriciliği merkezi konumundaki Kars’ta, özellikle kış aylarında sofralarda yer alan kazların kesiminden önce bir dizi hazırlık yapılıyor.Kars’ta, kar yağışının ardından kaz çiftliklerinde hummalı bir çalışma başladı. İlkbaharda meralarda otlatılan, ekim ayından bu yana da besiye alınan kazlara irileşmeleri için sadece arpa yediriliyor.Kazlar, kesim hazırlıkları kapsamında çitfliklerdeki suni göllere veya sulak alanlara çıkarılıp yüzdürülüyor.Belli bir süre kapalı çiftliklerde kalan kazların açık havada suyla buluşması ilginç görüntüler oluşturuyor. Gölde sürü halinde yüzen kazlara turistler de ilgi gösteriyor.

26 Kasım 2018
Okunma
bosluk

Solucan Gübresi Yaygınlaşıyor

Solucan Gübresi Yaygınlaşıyor

Toprak solucanlarının toprağın verimini ve ürün kalitesini artırdıklarını gösteren çok sayıda çalışma var. Bu canlılar bunu büyük ölçüde vücutlarından geçen toprak sayesinde başarıyorlar. Besinleriyle birlikte yuttukları toprak, vücutları boyunca bir seri işlemden geçerek adeta işleniyor. Dışkılarıyla birlikte dışarı atılan işlenmiş toprak, bitkiler için gerekli olan hemen her minerali içeriyor. Bu yüzden son yıllarda, dünyada ve ülkemizde vermikompost denilen solucan gübresinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Dolayısıyla vermikültür denilen solucan yetiştiriciliği de… Gelişmiş ülkelerin tarım alanlarındaki organik madde azalması sorunu, geleneksel organik gübrelerin yanı sıra, toprak solucanları ve onlardan elde edilen gübrenin tarımda kullanılması gibi yöntemlerle çözülmeye çalışılıyor. Bu sayede toprak ve tarım ürünlerinin kimyasal kirlilikten korunmaları amaçlanıyor. Bunun yanında gelişmiş ülkelerin çoğunda, evsel atıkların geri dönüşümünde toprak solucanlarından yararlanılıyor. 

Vermikompost İçin Uygun Türler

Bugüne kadar dünyada tanımlanmış farklı familyalara ait 6.000’in üzerinde toprak solucanı türü kaydedilmiş. Avrupa, Kuzey Amerika, Batı Asya ve dünyanın birçok yerinde en yaygın solucan familyası ise Lumbricidae. Batı Afrika’da türlerin çoğu Eudrilidae familyasına ait. Güney Afrika, Orta ve Güney Amerika, Avustralya ve Doğu Asya bölgelerinde ise Microchaetidae, Megascolecidae ve Glossoscolecidae familyaları hakim.

Binlerce toprak solucanı türü arasından sadece birkaç epijeik (yüzeyde yaşayan) tür vermikompost için uygun. Bunlar Eisenia fetida, Eisenia andrei, Dendrobaena veneta, Dendrodrilus rubidus, Drawida nepalensisLumbricus rubellus, Perionyx excavatus, Eudrilus eugeniae, Polypheretima elongata olarak sıralanabilir. Bunlardan Eisenia fetida, Dendrobaena veneta, Dendrodrilus rubidus ve Lumbricus rubellus doğal ortamda ülkemiz topraklarında da kaydedilmiş türler.Vermikompost çalışmalarında, yüksek besin tüketimleri, çevresel faktörlere karşı geniş tolerans göstermeleri, yaşam döngülerinin kısa olması, yüksek üreme oranları nedeniyle genellikle epijeik türler tercih ediliyor. Özellikle Eisenia fetida ve Eisenia andrei gibi türler bu özelliklerin tamamını bir arada bulunduruyor. Bu yüzden vermikompost çalışmalarında en çok bu türler tercih ediliyor.

Solucanlar Nasıl Besleniyor?

Vermikompost çalışmalarında solucanlara besin olarak ahır gübresinin yanında elma, enginar, muz, pancar, brokoli, lahana, kavun, havuç, kereviz, tahıl, kahve ve çay posası, mısır, buğday, salatalık, yumurta kabukları, üzüm, marul, yulaf, armut, bezelye, şeftali, patates, ıspanak, karpuz, kabak gibi yiyeceklerden oluşan ve “solucan maması” denen karışımlar verilir.

27 Eylül 2018
Solucan Gübresi Yaygınlaşıyor için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk
sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad