Binbaşı Miraç Emir anlatıyor:

Binbaşı Miraç Emir anlatıyor:

Binbaşı Miraç Emir anlatıyor:

“Operasyondayız. Bir çocuk koşa koşa yanıma geldi. Arkasından çağıran dedesi ve nenesine aldırmaksızın. Diz çöktüm, sıkıca sarıldım. Bir şeyler söylemeye başladı sonra. Ellerini açıp “Muhammed” diyordu. Ben ise söylediklerinden hiçbir şey anlamıyordum.

Defalarca kez aynı cümleyi kurdu. Gözlerinden yaş akıyordu ama mutluydu. Geriye döndüm, “Aranızda bu çocuğun ne söylediğini anlayabilecek olan var mı?”

Var komutanım dedi bir asker. Koşarak yanıma geldi.
Çocuklar konuştu, ona heyecanlı heyecanlı bir şeyler anlatıyordu çocuk. Merakla dinliyordum.

Konuşması bitince, asker bana doğru döndü.Gözlerinden yaşlar akıyordu.

“Ne oldu asker? Ne söylüyor bu çocuk?” dedim.

“Komutanım, çocuk annesini, babasını ve 2 abisini de hava saldırısında kaybetmiş. Sonra her gün dua etmiş. “Bir sürü dua ettim” diyor. Sonra bir gün rüyasında Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’i görmüş. Ona doğru bakarak: “Sil göz yaşlarını çocuk, ordumla birlikte geleceğim.” demiş. İşte bu çocuk o gün bugündür hep bizi bekliyormuş komutanım.

Diyor ki, evimizde çayımız ekmeğimiz var. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e söyleyin, bize de gelsin.”

Ağladım…
Savaşın ortasında, çocuğun inancı karşısında diz çöktüm de ağladım. Bütün iradem, bütün direncim kırıldı da ağladım. Cebimden Türk bayrağını çıkarıp çocuğa verdim. Sevindi, yanağımdan öptü, koşarak dedesinin yanına gitti.

Anladım ki;Türk Ordusu, İslam’ın son umudu. Seçilmiş millet, Türk Milleti. Ve Allah Davasının sancakları Türkiye Cumhuriyeti Devleti.”
Yüreğine sağlık Komutanım…
Rabbim sizi muzaffer eylesin!

16 Ekim 2019
Okunma
bosluk

Hiç sevmedigin

Hiç sevmedigin

Hiç sevmediğin birşey ama yapmak zorunda oldugun şey nedir ???

18 Eylül 2019
Hiç sevmedigin için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

Erkeklermi yoksa Kadinlarmi daha cabuk asik olur

Erkeklermi  yoksa Kadinlarmi daha cabuk  asik  olur

Kadinlar mi Yoksa Erkekler mi daha çabuk aşık olur alayim cevaplari

13 Eylül 2019
Erkeklermi yoksa Kadinlarmi daha cabuk asik olur için yorumlar kapalı
Okunma
bosluk

TATİL YOLCULUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER

TATİL YOLCULUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Tatile çıkarken karşınıza çıkabilecek bazı sağlık sorunlarına karşı hazırlıklı olmalısınız. Basit önlemlerle pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE

Dişlerinizin durumu nasıl? Yolculuğa çıkmadan önce dişhekimine mutlaka uğrayıp kontrolden geçiniz ki seyahatinizde başınıza iş açmasın.

Sürekli kullandığınız ilaçları ve reçetelerini, sağlık karnelerinizi veya özel sigorta belgelerinizi hazırlayınız.

Gideceğiniz yere yakın sağlık kuruluşlarının yerlerini öğrenmenizde fayda vardır.

Acil durumlar için 155 ve 112 numaraları aklınızda olmalıdır. Bu numaraları çocuklarınıza da öğretiniz.

Sağlık çantasında neler olmalı?

Basit bir sağlık çantası hazırlayınız. İçinde şunlar olmalı:

Antihistaminikler: Soğuk algınlığındaki burun tıkanıklığını giderir. Allerji ve böcek ısırıklarının kaşıntısında kullanılır. Uyku yapabilir. Araç kullanırken anti histaminik almayınız veya krem olarak sürülenleri tercih ediniz.Antiasitler: Mide asidinden kaynaklanan şikayetlerde kullanılır. Aniden ülseriniz ağrımaya başladığı zaman eczane aramak zorunda kalmayınız.Antiseptikler: Betadin, baticon gibi bir antiseptikle küçük yaraları temizleyebilirsiniz.Bandajlar: Burkulmalarda, çarpmalarda kullanılabilir.Yara bantları, gazlı bezlerSivrisinek ve böcek kovucularBebekler için pişik kremi, diş jeli.Güneşten koruyucu kremler ve losyonlar: En az 15 faktörlü olanları kullanınız.

Tatilde sık yaşanan sağlık sorunları

Karın ağrıları: Her zaman büyük bir sorun olduğu anlamına gelmez. Sıklıkla kötü hazırlanmış veya alışılmışın dışındaki yemeklerden kaynaklanır. Genellikle ishal vardır. Kendiliğinden geçerler. Eğer ağrının süresi 4 saati geçmişse ve ağrı daha da şiddetlenmişse doktora gidiniz. Önce ağrı başlamış daha sonra saatler içinde üzerine bulantı eklenmişse sorun ciddi demektir.

Güneş Yanıkları: Hafif güneş yanıkları için merhemler ve losyonlar kullanılır. Eğer deride su toplanmışsa -yani veziküller oluşmuşsa- bunları patlatmamak gerekir. Öğle saatlerinde güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Ciddi yanıklarda doktora gidilmelidir.

Böcek ve sinek ısırıkları: Antihistaminik kremler kaşıntıyı giderirler. Şiddetli durumlarda sağlık kuruluşuna gitmek gerekebilir.

Denizanası ile temas: Denizanası cilde temas ettiğinde nematokist adı verilen dikenleri batar, içindeki zehirli maddeler cilde geçerek kızarıklık, şiddetli ağrı ve duyu kaybına neden olur. Ciltte kabarıklıklar meydana gelebilir. Bir kaç saat içinde lezyonlar kaybolur.

Denizanasıyla temas söz konusu olduğunda etkilenen uzuv fazla hareket ettirilmemelidir. Yaraya yarım saat tuzlu su uygulanmalıdır. Tatlı su uygulanmaz çünkü nematokistler patlayabilir. Havluyla veya bezle de silinmemelidir. Nematokistleri patlatmadan ciltten uzaklaştırmak gerekir. Bunun için traş köpüğü nazikçe lezyonun üzerine sürülür ve cilt jilet yardımıyla hafifçe traşlanır.

Denizkestanesi: Sırtında zehirli dikenleri vardır. Cilde temas edince ağrı, yanma ve renk değişikliği yapar. Eğer ciltte hiç diken kalmamışsa 48 satte düzelir. Kalan dikenleri çıkartmak gerekir. Dikenleri çıkarmak için cımbız kullanılır. Bir fırça yardımıyla zeytinyağı sürülmesi ile dikenler çıkarılabilir. Amonyak kullanılarak gözle görülmeyen dikenler eritilebilir. Balmumunun cilt üzerinde dondurulduktan sonra kaldırılması da alternatif yöntemler arasındadır.

Akrep ve yılan sokmaları: Ülkemizde zehirli yılan ve akrep türleri fazla yoktur. Yine de böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna giderek akrep veya yılan serumu almak gerekir.

www.Kumsalchat.com ailes olarak İyi tatiller dileriz.

30 Mart 2019
Okunma
bosluk
sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kumsal Yazılar

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad