Mısırlılar ‘boykot’ çağrılarına rağmen Türk dizilerinden vazgeçmiyor


  • Anasayfa
  • Mısırlılar ‘boykot’ çağrılarına rağmen Türk dizilerinden vazgeçmiyor

Arap ülkelerinde büyük üne kavusan Türk dizileri ve dizilerde oynayan oyuncular en sevilen oyuncular arasinda yerlerini aldilar. Mısır’da boykot cagrilarina ragmen Türk dizileri en cok seyredilen diziler olarak öne cikiyor.

Arap dünyasında büyük üne kavuşan dizilerin oyuncuları, Mısırlı izleyicilerin de en sevdiği oyuncular arasındaki yerlerini alırken Türk dizilerinin, Türkçeye olan ilgiyi de beraberinde getirdiği belirtiliyor. Bazı Mısırlılar diziler sayesinde Türkçeyi sevdiklerini ve Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe kurslarına başladıklarını ifade ediyor.

Genelde Arap dünyası özelde Mısır’da Türk dizileri tutkusu başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ile Songül Öden’in paylaştığı Gümüş dizisinin 2008 yılında Orta Doğu’da tanınmasıyla başladı.

Suriye lehçesinde seslendirilen dizide Kıvanç Tatlıtuğ’a Muhenned Songül Öden’e ise Nur adı verildi. Bu iki sanatçı Arap dünyasında hala Muhenned ve Nur olarak tanınıyor.

BURAK ÖZÇİVİT KIVANÇ TATLITUĞ’U TAHTINDAN ETTİ

2015 yılından itibaren Kıvanç Tatlıtuğ’un tahtını Kara Sevda dizisiyle Burak Özçivit almaya başladı. Son dönemde ise Erkenci Kuş Mısır’da en çok seyredilen Türk dizisi olarak dikkati çekiyor. ev hanımı Zeyneb Menufi, her yıl ramazan ayının başında gösterime giren Mısır dizilerinin yerini son 10 yıldır Türk dizilerinin aldığını anlattı. Bu süreçte çok sayıda Türk dizisi seyrettiklerini ve oyuncu tanıma fırsatı bulduklarını ifade eden Menufi, Can Yaman’ın en sevdiği erkek oyuncu olduğunu söyledi. Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi ilişkilerin 2013 yılından itibaren gerginleşmesi nedeniyle Türk dizilerine defalarca boykot çağrısı yapıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un geçici cumhurbaşkanlığı yaptığı Temmuz 2013’te, devlet kanallarında engellenen Türk dizilerini özel televizyon kanalları yayınlamaya devam etti.

Haziran 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki süreçte Mısır’daki televizyon kanallarının tümünde Türk dizilerinin gösterimi bir şekilde engellendi.

Ancak Mısır’ın uydu sistemi Nilesat’ta yayınlarını sürdüren TRT Arapça ve diğer Arap ülkelerine ait televizyon kanalları dizileri yayınlamayı sürdürdü.

Bu kanalların yayınlamakta geç kaldıkları dizileri, Aşk Hikayesi “Kıssatu Aşk” adlı internet sitesi yayınlıyor. Mısırlılar son dönemdeki popüler dizileri internet üzerinden Arapça alt yazılı olarak takip ediyor.

Mısırlılar ‘boykot’ çağrılarına rağmen Türk dizilerinden vazgeçmiyor ile Benzer Yazılar:

9 Kasım 2019 Saat : 9:25

Mısırlılar ‘boykot’ çağrılarına rağmen Türk dizilerinden vazgeçmiyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kumsal Yazılar

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad