”Online şikayet” uygulaması yarın başlıyor!


İşletmeciler tarafından sunulan sabit ve mobil telefon ile internet hizmetlerine ilişkin tüketici şikayetleri bundan sonra online sistemle çözülecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, işletmeciler tarafından sunulan sabit ve mobil telefon ile internet hizmetlerine ilişkin tüketici şikayetlerinin bundan sonra online sistemle çözüleceğini bildirdi.

BilgiTeknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), vatandaşların sabit ve mobil telefonileinternethizmetlerine ilişkin şikayet başvurularınıdahaetkili bir şekilde takip edebilmeleri ve söz konusu başvuruların kısa sürede sonuçlandırılabilmesi amacıyla uygulamaya koyacağı internet üzerinden online şikayet uygulaması yarın başlıyor.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, BTK bünyesinde kurulacak ve işletilecek Online Şikayet Bildirim Sistemiiletüketicilerin şikayetleriniinternetüzerinden online olarak ulaştırabileceklerini belirtti.

Sabit ve mobil telefonileinternethizmetlerine ilişkin şikayet başvurularınındahaetkili bir şekilde takip edilebilmesi ve söz konusu başvuruların kısa sürede sonuçlandırılabilmesi amacıyla online şikayet uygulamasını başlatacaklarını ifade eden Yıldırım, bir süredirtestçalışmaları devam eden Online Şikayet Bildirim Sistemi ile internet üzerinden yapılacak şikayet başvurularının, 1 iş günü içinde ilgili işletmeciye iletilmesi ve başvuruların işletmeci tarafından kısa sürede sonuçlandırılmasının sağlanacağını belirtti.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Şikayetlerin iletilebilmesi ve başvurularla ilgili işlemlerin takip edilebilmesiiçin öncelikle ”tuketici.btk.gov.tr”internet adresine girilerek sistemeüye olunması gerektiğini ifade eden Yıldırım, üyelik işlemini gerçekleştiren ve sistemegiriş yapanların şikayet başvurularını bu şekilde iletebileceklerini kaydetti.

Bu şekilde yapılan şikayetbaşvurularınınBTK’nın ilgili birimleri tarafından incelenerek 1 iş günü içinde ilgili işletmeciye iletileceğini ve yapılan işlemler hakkındabilgiisteneceğini belirten Yıldırım, ”Vatandaşlar, başvuru sonucunu ve aşamalarını aynı siteden takip edebilecek. İşletmeci cevapları doğrultusunda Kurum düzenlemelerine aykırı veya yaygın tüketici mağduriyetine neden olan hususların tespit edilmesi halinde konu incelenecek ve hızlı bir şekilde sorunun çözümü sağlanacak” dedi.

Bakan Yıldırım, teknolojideki gelişmelerle birlikte telefon veinternetgibi iletişim araçlarının vazgeçilmez olduğunu belirterek, tüketicilerin bu imkanlardan en iyi şekilde yararlanmasıiçinşimdiye kadar önemli çalışmalar yaptıklarını ve yeni projelerle bu çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Tüketicilerin aldıklarıhizmetlerdenmemnun kalmasının tüketiciler kadar bu sektörde hizmet veren işletmeler açısından da önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım, ”Online Şikayet Bildirim Sistemi, tüketicilerin yaşadıkları sorunların hızlı bir şekilde çözülmesine katkı yapacağı gibi işletmecilere de bu sorunları kısa sürede çözerekmüşterimemnuniyetini artırma imkanı tanıyacaktır” diye konuştu.

“SANAL DÜNYA YALAN DÜNYA OLMAMALI”
İnternetin, hayatın her alanını kapsamaya başladığını ancak, insan hayatını kolaylaştıracağı yerde, zorlaştırmamasının önemli olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

”Sanaldünya, yalan dünya olmamalı. Bir taraftan yasal altyapısı oluşturulmalı. Öte yandan, her türlü art niyetli girişimlere karşı gerekli koruma önlemleri alınmalı. Bizler de vatandaşlarımızın mağdur olmamasıiçin, sektördeki gelişmeleri takip edip, yapılması gereken bir şey olursa onu hızla yapmaya gayret gösteriyoruz.

Bir süredirtestçalışmaları devam eden Online Şikayet Bildirim Sistemi, yarın tüketicilerehizmetvermeye başlayacak.”

”Online şikayet” uygulaması yarın başlıyor! ile Benzer Yazılar:

31 Ocak 2012 Saat : 7:19
”Online şikayet” uygulaması yarın başlıyor! için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad