Özgüven Nedir? Nasıl Gelişir?


www.kumsalchat.com

www.kumsalchat.com

Birçok kişinin günlük başına gelen birçok duruma göre kendileri hakkındaki hisleri ve düşünceleri değişkenlik gösterebilir. Sınavdan aldığınız sonucun başarı derecesi, arkadaşlarınızın size karşı tavırları, romantik ilişkilerinizdeki iniş ve çıkışlar gibi her durum sizin üzerinizde geçici bir etki bırakır.
Özgüven ise bu tarz durumlarla bağlantılı olan iniş ve çıkışlardan biraz daha bağımsız ve daha temel bir olgudur. İyi bir özgüvene sahip kişilerin günlük deneyimler karşısında yaşadığı inişler ve çıkışlar, kendileri hakkındaki düşüncelerini belirli bir ölçüde etkiler. Ancak bunun tersi olarak özgüveni düşük olan kişiler için günlük dalgalanmalar, kişinin kendisini nasıl gördüğünü önemli derecede etkilemektedir.

Az ve Sağlıklı Özgüven

Özgüveni düşük olan kişilerin kendileri hakkındaki düşünceleri genellikle o an için neler yaptıkları ile yakından ilişkilidir. Kendilerini üzecek veya sıkacak hislere karşı gelebilmek için pozitif dış deneyimlere (arkadaşların kendini övmesi, saygı göstermesi vb.) ihtiyaç duyarlar. Hatta o zaman bile iyi düşünceler (iyi başarı notu veya övgü gibi) genellikle geçici niteliktedir.

Sağlıklı bir özgüven ise kişinin kendine verdiği gerçek değer ve kendini kabullenmesi temeli üzerine dayanır. Bu aynı zamanda kişinin güçlü ve zayıf yanlarını bilip kabul etmesi ve kendisinin dış dünya tarafından değerli olduğunu bilmesi anlamına gelir.

Özgüven Nedir? Nasıl Gelişir? ile Benzer Yazılar:

30 Ekim 2015 Saat : 1:19
Özgüven Nedir? Nasıl Gelişir? için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad