Star Wars: Güç Uyanıyor 17 Aralıkta Vizyonda!


Zaman geldi çattı. Yılın beklenen filmine sayılı günler kaldı. “Yıldız Savaşları” serisinin 7. Filmi “Güç Uyanıyor” Perşembe günü vizyona girecek. Hatta fanatik “Yıldız Savaşları” hayranları yeni filmi Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece 00:01’de pek çok sinemadaki özel seansta izleyebilecekler. Peki “Güç Uyanıyor”a sadece “yılın beklenen filmi” demek yeterli mi?

Yıldız Savaşları artık sadece bir film değil. Bir yaşam biçimi, dev bir endüstri, hatta kimine göre bir din. Gelin “Star Wars” evrenine bir yolculuk yapalım ve detaylarına birlikte bakalım.

Her şey bundan 44 yıl önce başladı. 1971’de Yıldız Savaşları’nın ilk fikrini karalayan ve daha önce sadece 2 film yönetmiş bir çılgın adam etrafındakileri bir hayale inandırdı. Aslında başta çok da inandıramadı. İkinci filmi American Graffiti 1973’te iyi bir başarı yakalayıp önemli Oscar adaylıkları alınca yapım şirketi FOX, fikre çok inanmasa da “Yıldız Savaşları” filmine onay verdi. Günümüzün bütçelerine oranla çok komik bir rakam, 8,5 milyon dolar bütçe verildi. Film bütçeyi biraz aşsa da sonunda 11 milyon dolara tamamlandı.

Aslında başta filmin kabul edilmesini engelleyecek çok fazla unsur vardı. Pek çok kişiye çocuk filmi gibi gelen bir Uzay Westerni hikayesi, pek de tanınmamış başrol oyuncuları, garip robotlar, yaratıklar vs… O dönemde kulağa bir başyapıt gibi gelmiyordu. Filmin oyuncuları bile fazla bir başarı beklemiyordu.

Daha önceki filmi için 150bin dolarlık yönetmenlik kaşesi alan George Lucas, bu sefer kendisine 500bin dolar öneren yapım şirketi FOX’a, karşı bir teklifle gitti. “Siz bana yine 150bin dolar verin ama bunun karşılığında filmin tüm ticari eşya(oyuncak, t-shirt, kalem vs…) satış hakları benim olsun” dedi. Üstelik film başarılı olursa gelecek tüm devam filmleri için de bu anlaşma geçerli olacaktı. Filme çok da inanmayan FOX yöneticileri bu teklifi hemen kabul etti. Sonrasını söylemeye gerek var mı? Rakamsal karşılığına biraz sonra bakalım…

Yıldız Savaşları vizyona girdiği 1977’de inanılmaz bir başarı elde etti. Günümüze kadar sadece bu ilk film enflasyon oranı da hesaplanınca 2,5 milyar dolarlık bir gişe hasılatı elde etti. (11 milyon dolara mal olan bir filmden bahsettiğimizi hatırlatayım.) 10 dalda Oscar adayı oldu.

Ardından çekilen devam filmleri, milyonlarca adet satılan oyuncakları, kostümleri, süs eşyaları, televizyon dizileri, video oyunları, kitapları, posterleri derken özellikle 80’lerde çocuk olan bir kuşak Yıldız Savaşları’yla büyüdü.

2005 yılında vizyona giren, seride üçüncü ama yapım sırasında altıncı ve son film “Sith’in İntikamı” 1977’de başlayan hikâyeyi sonlandırdı ve Yıldız Savaşları serisi sessizliğe gömüldü.

Derken 2012 yılında Disney büyük bir sürpriz yaparak George Lucas’ın şirketi LucasArt’ı ve Star Wars’un tüm haklarını 4.1 milyar dolara satın aldı. Ardından da öncelikle serinin üç devam filminin geleceğini, hatta ayrıca yan hikâyeler anlatan başka “Yıldız Savaşları” filmleri olacağını açıkladı. Buna göre 2019 yılına kadar –her yıl bir adet olmak üzere- tam beş yeni “Yıldız Savaşları” filmi vizyona girecek. Bu kadar çok film serinin kalitesinde yavanlık yaratır mı o bilinmez, ama şüphesiz milyonlarca “Yıldız Savaşları” hayranı şu aralar heyecanla 17 Aralık’ı bekliyor.

Star Wars: Güç Uyanıyor 17 Aralıkta Vizyonda! ile Benzer Yazılar:

16 Aralık 2015 Saat : 7:05
  Sinema
Star Wars: Güç Uyanıyor 17 Aralıkta Vizyonda! için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad