Z Kuşağı ve Öncesi Arasındaki 8 Anahtar Fark


1995 ve sonrasında doğan yeni nesile Z kuşağı denmektedir. Peki geleceğimizi şekillendirecek bu kuşağı kendilerinden öncekilerden ayıran farklar nelerdir? Yakın zamanda iş hayatında önemli roller alacak, yöneticiler olacak bu kuşağı 90’lar ve 2000’lerden ayıran 8 temel özellik var;
1-Odaklanamamak: Z kuşağı, sürekli yenilenen ve değişen bir dünyada büyümektedir. Bu yüzden, işlem bilgileri çok hızlıdır. Yeni çıkan uygulamaları öğrenme, kullanma ve yönetme becerileri üst düzeydedir. Bununla birlikte, odaklanma süreleri de bir önceki nesile göre çok kısadır. 

2-Çoklu işlem becerisi: Bu yeni yetişen kuşak aynı anda birçok işi yapabilme becerisine sahiptir. Telefonlarından araştırma yaparken, bilgisayardan döküman hazırlayabilir, notlar alabilir ve televizyonu takip edebilirler. Buna bağlı olarak, artık çalışma ofislerinin nasıl düzenleneceğini de düşünebilirsiniz. 

3- Pazarlık: Milenyum kuşağının indirimleri, reklamları daha fazla takip ettikleri ve indirim çekleri aldıkları görülmektedir. Bunun nedeni ise milenyum kuşağının bir durgunluk piyasasına doğmuş olmalarıdır

4- Erken başlamak: Gençler bilgiye ulaşmak için geleneksel yolları beklemiyorlar. Örneğin; liseyi doğrudan bitirmek için okula gitmek yerine online eğitimleri tercih edebiliyorlar. Bu yeni gelen nesil, bilgiye kendi kendilerine ulaşabileceklerinin farkındalar. 

5- Girişimcilik: Gençlerin yüzde 72’si gelecekte iş kurmak istedilerini ve daha bireysel çalışmak istediklerini söylüyorlar. Bu da onların girişimci ruhunu bizlere gösteriyor.

6-Yüksek beklentilere sahip olmak: Z kuşağı teknolojinin üst düzeyde olduğu bir çağda doğdu. Bu da, eğer yaptıkları işten memnun olmazlarsa hiç durmadan devam eden bir nesil yarattı. Z kuşağı için hem ilham alan, hem de ilham veren bir nesil diyebiliriz.
7- Bireysellik: Z kuşağının yüzde 92’si dijital ayak izine sahip. Doğdukları andan itibaren sosyaller ve ‘tek’ olma, ‘eşsiz’ olma isteğindeler. Bu nedenle birçok alanda daha bireyseller. 

Z Kuşağı ve Öncesi Arasındaki 8 Anahtar Fark ile Benzer Yazılar:

10 Mart 2019 Saat : 9:45

“Z Kuşağı ve Öncesi Arasındaki 8 Anahtar Fark” için 4 Yorum

 1. Aynadaki_DeLi dedi ki:

  şimdi biz 90 lar kuşağındanız z kuşağı nedir bilmem ama bizim çocukluğumuzda büyüğe küçüğe saygı vardır örflerimize adetlerimize bağlıydık teknolojimiz yoktu belki akıllı telefonlarımız yoktu ama akıllı insanlarımız vardı şimdiki kuşak sıkıntılı teknolojiyi düzgün kullanmadığımız sürece bize faydadan çok zararı olacak eğitim ailede başlıyor burdan ebeveynlere sesleniyorum çocuklarınız sizi takip ederler siz çocuklarınızın yanında telefonla oynarsanız oda telefonla oynamaya başlayacaktır ama siz çocuklaırnızın yanında kitap okursanız çocuklarınızda sizinle birlikte kitap okumaya başlayacaktır evlatlarınıza iyi örnek olunuz saygılar

 2. HamZa dedi ki:

  eskıden 90 larda telefon bıle yok tu :))) sımdı her turlu sısıtem mevcut ))))

 3. iZmiRLi dedi ki:

  Yeni bi nesil geldiği kesin. Herşeyi çok bilen kuraL tanımayan..

 4. Özer dedi ki:

  Bir kuşak önce giden nesil…

sohbet Son Yazılar FriendFeed

Sohbet Girişi

Nickiniz :
Şifreniz :  

Kategoriler


Seo tarafından seohocasi v2 temasısohbetsohbet asdsadasdsadsadasdasdasdsad